Ajurweda

Ajurweda jest najstarszym systemem medycznym świata, pierwsze ustne przekazy tej Tridoszanauki datowane są na około 5000 lat temu, zwana jest matką medycyny – korzenie medycyny chińskiej, tajskiej i innych systemów leczenia holistycznego wyrastają właśnie z hinduskich wed. Weda znaczy wiedza, mądrość, Ajur oznacza życie – ajurweda jest więc w skrócie wiedzą o życiu. Wychodzi z założenia, że każdy człowiek rodzi się z określoną konstytucją psychofizyczną – doszą. Rozróżniamy 3 podstawowe dosze: Kapha, Vata i Pitta oraz mieszane, np. Kapha-Pitta, Pitta-Vata itp. Nasza dosza definiuje naszą budowę ciała, grubość kości, włosów, rodzaj skóry… A nawet skłonności do typowych dla doszy dolegliwości, np. osoby o doszy Kapha często miewają problem z nadwagą, a osobom Vata dokuczają bóle stawów. Stres, niewłaściwa dieta i brak ruchu mogą zaburzyć równowagę naszego organizmu i trzech dosz. Aby zachować harmonię dosz i spokojne, zdrowe życie z pomocą przychodzi dieta i specjalne, olejowe masaże dopasowane do doszy klienta. Ajurweda dopuszcza użycie jedynie naturalnych olejów i ziół, od tysiącleci otrzymywanych tradycyjnymi metodami z roślin rosnących na specjalnie ku temu wyznaczonych plantacjach. Istotą zabiegów ajurwedyjskich jest odpowiednie połączenie masażu wzdłuż kanałów energetycznych, ucisków punktów akupresurowych i zastosowanie odpowiednich olejów/ziół aby zapewnić harmonię dla ciała i umysłu, bo według ajurwedy zdrowie to nie tylko brak choroby, ale przede wszystkim dobre samopoczucie.

Zabiegi ajurwedyjskie:Ciepły olej sezamowy

Abhyanga (masaż całego ciała) w dosłownym tłumaczeniu znaczy „namaszczenie”.
Głęboko relaksujący i detoksykujący masaż całego ciała olejami ziołowymi jest jednym z najważniejszych zabiegów stosowanych w Ajurwedzie. Masaże tonizują układ krążenia, system nerwowy oraz energie w ciele. Wspierają trawienie, oczyszczają krew i dotleniają komórki ciała, tym samym poprawiając samopoczucie fizyczne i psychiczne. Masaż Abhyanga pobudza organy wewnętrzne i przepływ energii poprzez stymulację punktów witalnych na ciele, tzw. punktów „marma” oraz kanałów energetycznych „nadis”. Badania naukowe dowodzą, że masaże olejami ajurwedyjskimi intensywnie przyspieszają produkcję hormonów w ciele człowieka. Wyjaśnia to ich znane w Ajurwedzie od tysiącleci działanie odmładzające i regenerujące. Masaże te głęboko i trwale uspokajają myśli i rozluźniają ciało. Zabieg trwa około godziny.


Kompozycja 50 ziół

Udvartana to ajurwedyjski zabieg oczyszczający, przeprowadzany przy pomocy olejów
ajurwedyjskich i proszków ziołowych o kompozycji 50 indyjskich ziół, których skuteczność potwierdza wielowiekowa tradycja. Intensywny, głęboki masaż całego ciała Udvartana ma właściwości odchudzające, antycellulitowe, pobudza krążenie krwi, wygładza nierówności skóry. Proszki do masażu mają działanie diuretyczne, przeciwzapalne, detoksykujące. Zioła i zboża w składzie zawierają m.in. kwas krzemowy (jęczmień), neem, witaminę C (agrest indyjski „amla”), która wzmacnia i poprawia napięcie tkanki. Właściwości ziół Udvartana wchłaniają się do organizmu, dodają wigoru, zwieszają odporność, i trwale odprężają. Zabieg trwa około godziny.